OSOBNÍ PŘÍBĚH

PETRA HAVLÍČKA

Na krásné zážitky a hezké chvíle s rodinou,
na to je potřeba být v kondici

Petr Havlíček je výživový specialista, který mění všechny své vědomosti a zkušenosti v praktickou pomoc s hubnutím, jídelníčky a zdravým životním stylem. Pro sportovce, známé osobnosti a lidi jako jste Vy.  

Každý sice ví, že zdraví má jenom jedno. Málokdo se však snaží naložit s ním nejlépe, jak může. A Petr se snaží ukázat cestu ke zdravému životnímu stylu těm, kteří o to stojí.

Chtěl jsem být veterinářem.
Život mě poodvál. Ale ne zas tak daleko

Kdybyste se mě jako dítěte zeptali, čím se chci stát, jednoznačně bych odpověděl: "Budu veterinářem."

A skutečně. Můj sen mě popohnal na Vysokou školu zemědělskou v Brně. Obor zootechnika se specializací na potravinářské technologie. Už tady jsem se začal zajímat o stravování – krmení zvířat. Mezi spolužáky ale o mně kolovalo, že dokážu podávat nejlepší krmné dávky…

Pravda, k výživovému poradenství to byl ještě kousek. U zvířat se už nejspíš začalo rýsovat, kam mě osud zavede.

Počkat. Mezi tím v mém životě nastaly ještě 2 důležité okamžiky:

Kulturista před revolucí:
Kde vzít informace o výživě?

Je to tak. V 18 jsem propadl kulturistice. Bavilo mě cvičit. Jenže to bylo ještě před rokem 1989. Sami si umíte představit, jak těžké bylo získat dostatek informací o správné sportovní výživě. A dělat kulturistiku bez výživy zkrátka nejde.

Pátral jsem. Zkoumal jsem. Zjišťoval jsem. Snažil jsem se dopídit ke každé informaci, která měla co dočinění s výživou. Nadchlo mě to natolik, že jsem se do toho ponořil a do dnešního dne jsem se z toho nevynořil.

Začátkem 90. let jsem k tomu začal trénovat ve fitness centru, kde se bez řešení stravy pro profesionální sportovce a nadšence neobejdete.

Po dokončení vysoké jsem měl v hlavě srovnáno

Když jsem opouštěl výšku s diplomem v ruce, byl jsem rozhodnutý: Výživa a vše, co se kolem ní točí, je moje budoucnost.

Začal jsem jako odborný konzultant ve společnosti HC Compact, pokračoval ve firmě Energus a Nutrend. Nasbíral jsem cenné zkušenosti z výživy a zdravého životního stylu.

Lidi jedí dost blbě.
Chtěl jsem a stále to chci měnit

Štve mě to a motivuje dodnes. Lidi jí špatně, protože se raději honí za penězi, novým autem… Za věcmi, které je baví pár dní. Přitom zdraví je nejzákladnějším kamenem pro spokojený život. K čemu Vám budou vnoučata, když si s nimi nebudete moci pohrát, nebo se proběhnout po zahradě?

Jako specialista na potravinářské technologie toho vím o jídle skutečně hodně: Jak se co vyrábí, k čemu je to dobré a naopak.

Proto jsem se stal jedním z odborníků časopisu Dieta a hlavním garantem soutěže Hubneme do plavek. Proto jsem byl dlouhých krásných 8 let odborným garantem a spolumoderátorem pořadů Jste to, co jíte a Souboj v těžké váze. Proto jsem s Petrou Lamschovou napsal 6 knížek o zdravém stravování. Proto jsem založil Centrum Petra Havlíčka, ve kterém pohlížíme na zdravý životní styl z více úhlů.

Snažím se ke komplikovaným věcem přistupovat jednoduše a se zdravým selským rozumem

Vím, že zdravý životní styl se mnohým může zdát složitý. Ani se tomu nedivím: Jednou Vám někdo řekne, že vajíčko je pro zdravou stravu nepřípustné, druhý ho zase vychválí do nebes.

Jenže nic není jenom černé a bílé. Není to o tom, že vajíčko je zdravé, nebo nezdravé. Všechno souvisí se vším.

Neexistuje ani žádný univerzální recept na zdravý životní styl.

Je lepší kvalitně jíst, nebo stačí každodenní pohyb? Všechno dohromady s dostatkem odpočinku a psychické pohody.

Rád jím a baví mě žít zdravě.
Těší mě, když to tak cítíte i Vy

Celý život mě baví řešit výživu. Rád jím, hledám informace, zkoumám a předávám dál.

Proč?

Protože existuje mnoho nemocí a problémů, ale jen jedno zdraví.

Kdo na to přijde, život si doopravdy užívá. Stejně jako já. A moc se těším na to, až se jednou vrátím k tomu původnímu: Zařídím si malou farmu a budu si spokojeně užívat s rodinou.

Jak jste na tom se svým životním stylem Vy?

Mohli jste vidět online: